top of page

I spotkanie
Turystyka kontrowersyjna

Pierwsze spotkanie w ramach Festiwalu Podróżniczego Online odbyło się w dniu 09.06.2021 r. (środa), o godzinie 18.00, na platformie Ms Teams. Tematykę spotkania stanowiło zagadnienie turystyki kontrowersyjnej.

Pierwszą, wprowadzającą część spotkania poprowadził dr Andrzej Stasiak - Adiunkt Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Redaktor naczelny Czasopisma Turyzm/Tourism, na co dzień zajmujący się szeroko pojętą problematyką produktu turystycznego, marketingu terytorialnego, turystyki kulturowej  i społecznej. Autor publikacji nt. turystyki kontrowersyjnej. W ramach prezentacji dowiedzieliśmy się m.in. jak definiować można zagadnienie turystyki kontrowersyjnej, a także, że turystyka kontrowersyjna często definiowana może być negatywnie. Mieliśmy okazję poznać formy turystyki, które utożsamiane mogą być właśnie z turystyką kontrowersyjną – np. tanatoturystykę, ezoterykę, turystykę „biedy”,  specyficzne formy turystyki „kulinarnej”, czy oparte na używkach. Dowiedzieliśmy się, że kontrowersje często dotyczyć mogą obszarów lub samej oferty (produktu, elementów infrastruktury).

Drugą część spotkania stanowiła dyskusja Uczestników. Była ona niezwykle ożywiona i bogata w treści, za co bardzo dziękujemy. Cenne głosy w dyskusji od strony naukowej wyrażali: Pan Doktor Andrzej Stasiak oraz Pan Profesor Bogdan Włodarczyk, Dziekan WNG UŁ. Dyskusje te nie byłyby jednak tak ciekawe i bogate, gdyby nie doświadczenia, przemyślenia i pytania Studentów i Uczestników naszego spotkania! Poniżej przedstawiamy najważniejsze wnioski, płynące z dyskusji:

  • Turystyka kontrowersyjna bardziej utożsamiana powinna być z pojęciem kontrowersji w turystyce

  • Przejawy kontrowersji w turystyce mogą być różne i stanowią ujęcie subiektywne, opierające się na indywidualnej interpretacji „kontrowersji”.

I wiele innych...

 

Bardzo dziękujemy wszystkim Uczestnikom spotkania za obecność i zaangażowanie w dyskusję oraz serdecznie zapraszamy   

na kolejne odsłony wydarzenia.

spot 1.1.jpg
spot 1.2.jpg
spot 1.3.jpg
spot 1_edited.jpg
images.png

II spotkanie
Świadomość w turystyce

Drugie spotkanie w ramach II Festiwalu Podróżniczego Online odbyło się w dniu 16.06.2021 r. (środa), o godzinie 18.00, na platformie Ms Teams. Tematykę spotkania stanowiło zagadnienie świadomości w turystyce, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki etnograficznej.

Pierwszą, wprowadzającą część spotkania poprowadziła dr Justyna Mokras-Grabowska - Wykładowczyni Instytutu Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji, jednostki Wydziału Nauk Geograficznych UŁ, zajmująca się m.in. tematyką przestrzeni rekreacyjnej i czasem wolnym, turystyką kwalifikowaną, kreatywną oraz etnograficzną. W ramach prezentacji dowiedzieliśmy się m.in. co to jest kultura i jakie są jej przejawy, jak odróżnić kulturę autentyczną od skomercjalizowanej, jak dążyć do zachowania kultury oraz czym są fake folklor i tourist trap w turystyce kulturowej.

Drugą część spotkania stanowiła dyskusja Uczestników. Była ona niezwykle ożywiona i bogata w treści, za co bardzo dziękujemy. Cenne głosy w dyskusji od strony naukowej wyrażali: Pani Doktor Justyna Mokras-Grabowska, Pan Profesor Sławoj Tanaś oraz Pan Profesor Bogdan Włodarczyk, Dziekan WNG UŁ. Dyskusje te nie byłyby jednak tak ciekawe i bogate, gdyby nie doświadczenia, przemyślenia oraz pytania Studentów, i Uczestników naszego spotkania!

Poniżej przedstawiamy najważniejsze wnioski, wybrane z mnogości ciekawych spostrzeżeń Uczestników naszej dyskusji:

  • Turystyka plemienna, turystyka ludowa, tribal tourism, indigenous tourism – pojęcia ważne, jako przykładowe nazwy odpowiedników turystyki etnicznej, umożliwiające odnalezienie jej przejawów w różnych językach.

  • Rekonstrukcje, ich walory i odbiór są kwestiami, które wiążą się z subiektywnym odbiorem. Podobnie jest z autentycznym dziedzictwem po trudnej historii i sposobem jego przedstawienia. Każdy z nas ma inne spostrzeżenia, doświadczenia, preferencje i to właśnie od nich zależy odbiór przekazu. W przypadku tego trudnego dziedzictwa szczególnie należy najbardziej mieć na uwadze nieprzekraczanie barier „dobrego smaku”, aby tym samym nie zrazić potencjalnego odbiorcy.

  • Wspomniane bariery „dobrego smaku” są zmienne w zależności od sposobu przedstawienia treści. Dla przykładu odbiorca często odznacza się większą tolerancyjnością względem przedstawień filmowych, niż w przypadku sytuacji, których sam staje się uczestnikiem.

  • Ważną rolę w turystyce kulturowej i jej odbiorze, odgrywa właśnie świadomość jednostki ludzkiej, ściśle powiązana też z celem odbywania podróży.

Bardzo dziękujemy wszystkim Uczestnikom spotkania za obecność i zaangażowanie w dyskusję.

210965841_305507877944610_1257579493242551395_n.jpg
210359811_1492944094391329_7894971388997385863_n.jpg
212073790_789078041974686_2304512974313446164_n.png
210580647_528860448162188_6335559871539968457_n.png
images.png

III spotkanie
Jubileusz
SKNGT "Włóczykije"

W dniu 28.06 (poniedziałek), o godzinie 18.00, odbyło się trzecie, a zarazem ostatnie spotkanie w ramach Festiwalu Podróżniczego Online.

Spotkanie stanowiło nawiązanie do jubileuszu SKNGT UŁ „Włóczykije”, wypadającego w roku 2020, przesuniętego ze względu na obostrzenia sanitarne.

Prelekcję poprowadzili absolwenci studiów kierunku turystyka i rekreacja, na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ, przez wiele lat aktywnych Członków, a następnie Sympatyków SKNGT UŁ „Włóczykije” – Aleksandra Markowicz oraz Arkadiusz Kaleta.

Spotkanie było wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy od ponad roku mieliśmy możliwość zobaczyć się na żywo! Spotkanie odbyło się w Nowej Auli im. prof. Stanisława Liszewskiego, na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ, a jego transmisja była również udostępniona dla szerszej publiczności za pomocą platformy MsTeams.

Dzięki uprzejmości naszych Prelegentów mieliśmy możliwość zobaczyć przepiękną fotorelację z minionych Rajdów Studenckich SKNGT UŁ „Włóczykije” oraz z Rajdów Absolwenckich. Oprócz tego Prelegenci przybliżyli nam m.in. kwestie oczekiwań i rzeczywistości nauki na kierunku turystyka i rekreacja, możliwości pracy po studiach, kulisy działalności w Studenckim Kole Naukowym Geografów Turyzmu „Włóczykije”, a także aktywności absolwenckiej, będącej następstwem działania w kole. 

Poniżej przedstawiamy Państwu najważniejsze konkluzje ze spotkania:

  • Możliwość podjęcia pracy w zawodzie po ukończeniu studiów na kierunku turystyka i rekreacja jest różnorodna. Dobrym pomysłem jest uzupełnienie wykształcenia o dodatkowe kursy/uprawnienia.  W przypadku naszych Prelegentów przeważało zatrudnienie w oparciu o zdobyte na studiach uprawnienia kajakarskie, a dodatkowo praca w roli przewodnika terenowego i animatora czasu wolnego.

  • Ważną rolą studiów jest kształtowanie świadomości studentów i możliwość wykorzystania owej świadomości w praktykowaniu turystyki.

  • Przynależność do koła naukowego pozwala na zbudowanie trwałych przyjaźni i często też wspólną kontynuację pasji, odkrytych w czasie studiów.

  • Rajdy studenckie pozwalają na podjęcie działań organizacyjnych i nawiązanie kontaktów, które są później wykorzystywane w życiu absolwenckim.

  • Nadprogramowa aktywność studencka pozostawia wiele pozytywnych wspomnień, doświadczeń, pamiętnych zdjęć i staje się motywacją do dalszego rozwoju.

Dziękujemy Uczestnikom i Prelegentom wydarzenia oraz zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach SKNGT UŁ „Włóczykije”.

205393743_2903568449890131_4404742845291113830_n.png
MicrosoftTeams-image (2).png
MicrosoftTeams-image (3).png
IMG_20210628_181346.jpg
images.png

Podsumowanie

W dniach 9-28 czerwca 2021 r. odbyła się II edycja Festiwalu Podróżniczego Online. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Dziekana Wydziału Nauk Geograficznych UŁ, Profesora Bogdana Włodarczyka.

Dwa pierwsze spotkania przybrały formę spotkań dyskusyjnych, w trakcie których mieliśmy okazję podzielić się opiniami i doświadczeniami, a także poznać zdanie ekspertów, w zakresie turystyki kontrowersyjnej, a także świadomości w turystyce, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki etnograficznej. Ostatnie, trzecie spotkanie Festiwalu przybrało formę prelekcji jubileuszowej koła.  Spotkanie to było na tyle wyjątkowe, że z większością Uczestników festiwalu spotkaliśmy się na żywo, w Nowej Auli im. Profesora Stanisława Liszewskiego, na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ.

Spotkania uwieńczyły oficjalne podziękowania dla Uczestników oraz Gości specjalnych wydarzenia.  Szczególne podziękowania trafiły na ręce ekspertów poszczególnych spotkań, tj.: Dr Justyny Mokras-Grabowskiej, Dra Andrzeja Stasiaka, Dziekana Wydziału Nauk Geograficznych UŁ, Prof. Bogdana Włodarczyka, Arkadiusza Kalety oraz do współorganizatorów ww. wydarzenia, tj.: Patrycji Lis, Klaudii Błaszczyk, Zuzanny Antolec, Opiekunki Naukowej Koła, mgr Aleksandry Mroczek-Żulickiej. W trakcie wszystkich trzech tygodni festiwalu, w spotkaniach wzięło udział łącznie niemal 50 osób!

Dziękujemy serdecznie wszystkim Uczestnikom spotkań, a szczególnie wszystkim aktywnym Dyskutantom. Po raz pierwszy mieliśmy okazję organizować spotkania w formie dyskusyjnej, tym bardziej cieszy nas Państwa zaangażowanie! Mamy nadzieję, że w nadchodzącym roku akademickim 2021/2022, będziemy mieli możliwość ponownie organizować dla Państwa tego typu wydarzenia.

Zachęcamy do śledzenia informacji na temat organizowanych przez nas wydarzeń, za pomocą mediów społecznościowych, a także do uczestnictwa w kolejnych inicjatywach SKNGT UŁ „Włóczykije”.

Do zobaczenia!
 

Podsumowanie II FPO.png
images.png
bottom of page